sztućce z otrębów

Sztućce z otrębów pszennych

Dziś słowo o ekologicznych sztućcach. Według mnie najbardziej interesujące, intrygujące są sztućce z otrębów pszennych oraz PLA – materiału roślinnego. Otręby pszenne to produkt powstający w wyniku młynarskiego przemiału zbóż – pszenicy, owsa, żyta, orkiszu. Zewnętrzna osłonka tych ziaren to właśnie otręby. Dawniej były one traktowane jako odpad produkcyjny, jednak kiedy okazało się, że to osłonka zawiera ogromne pokłady błonnika pokarmowego, witamin i minerałów są w całości wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu.

PLA to poliaktyd, poli(kwas mlekowy) w pełni biodegradowalny. Otrzymywany z naturalnych surowców odnawialnych, takich jak na przykład mączka kukurydziana.

Zatopione w przezroczystej masie jadalne otręby wyglądają nie tylko stylowo, ale i niepowtarzalnie. Dodatkowo sztućce te są nawet twardsze i mocniejsze od standardowych plastikowych noży czy łyżek.

Sztućce z otrębów – zalety

Bez sprzecznie noże, widelce, łyżki i łyżeczki wykonane z otrębów mają listę swoich zalet. Ich najważniejszymi plusami są niewątpliwie:

  • Przeznaczenie do kontaktu z żywnością zimną lub ciepłą o temperaturze do 40 st.C
  • Po użyciu spokojnie wyrzucamy do bio odpadów
  • Sztućce te rozkładają się w ciągu 30 dni.

Użytkowanie sztućców jest oczywiście wszystkim nam dobrze znane, jednak w przypadku tworzywa z otrębów należy pamiętać o kilku ważnych aspektach, które znacznie umilą korzystanie z nich. Pierwszym jest fakt, że należy unikać dłuższego niż 30 minut kontaktu z ciekłymi pokarmami. Drugim aspektem jest mycie – tych sztućców nie myjemy. Dodatkowo nie wkładamy ich do kuchenek mikrofalowych oraz piekarnika. Przechowujemy w temperaturze do 25 st. C. I na koniec, być może jedna z najważniejszych informacji. Pamiętajcie, że te sztućce mogą zawierać gluten pszenny!

Wybierz magiczne sztućce z otrębów pszennych wyprodukowane w duchu zero waste lub od razu zobacz wszystkie produkty wykonane z otrębów pszennych.