Torby papierowe – ich niesamowita historia

Czy wiecie, że już w II wieku p.n.e w Chinach wykorzystywano arkusze z morwy do pakowania produktów żywnościowych. Nie wyglądały one jak torby papierowe, które znamy.

Początek papierowych toreb datuje się na XIX wiek, kiedy to podjęto próby zastąpienie toreb z lnu i innych włókien papierem wytworzonym z miazgi drzewnej.

W 1852 roku Francis Wolle opatentował w Stanach Zjednoczonych pierwszą maszynę do produkcji toreb papierowych. Opakowania te szybko zyskały ogromną popularność nie tylko w Ameryce ale także w Anglii i Francji.

Płaskie torby?

Tak, tak było! W roku 1869 Wolle razem z bratem założył firmę Union Paper Bag Company. Jedynym mankamentem produkowanych przez nich toreb, był ich kształt. Były one płaskie jak koperta i nie dało się do środka spakować zbyt dużej ilości sprawunków.

Ale… W roku 1870 Margaret Knight, kobieta o wyjątkowych zdolnościach technicznych – Edison w spódnicy, udoskonaliła wynalazek Wolle”a.

Papierowe torby, które zrewolucjonizowały całą branżę

W wieku 30 lat skonstruowała drewnianą maszynę, która zarówno cięła, składała i sklejała gotowe produkty- torby klockowe i fałdowe o płaskim dnie. Aby opatentować swój wynalazek Margaret musiała zmodyfikować urządzenie i stworzyć je z żelaza, stali.

Ta niesamowita kobieta, pomimo wielu nieprzychylnych zachowań ze strony kolegów po fachu, zbudowała ostateczną wersję maszyny. Niestety jej wynalazek podpatrzył i ukradł Charles Annan. Postanowił on opatentować maszynę pod swoim nazwiskiem. 16 dni trwało postępowanie sądowe, w którym Annan dowodził, iż kobieta nie byłaby w stanie skonstruować takiego mechanizmu. Za Margaret przemawiali nie tylko świadkowie, ale też dokumentacja z całego procesu twórczego. Kobieta uzyskała swój patent w roku 1873. Wkrótce po tym założyła własną firmę a jej papierowe torby zrewolucjonizowały całą branżę.

Torby z papieru z uchwytem

Na początku XX wieku Walter H. Deubner postanowił usprawnić swoim klientom wynoszenie zakupów. W papierowych workach przebił po dwie dziury. Przez otwory przeciągnął sznurek, tworząc tym samym uchwyty. Opatentował swój pomysł i tak pojawiły się torby papierowe z uchwytami. W ten oto sposób torby z papieru kraft w roku 1930 stały się przebojem na rynku. Te opakowania są wielofunkcyjne i uniwersalne. Dodatkowo są wyjątkowo wytrzymałe, estetyczne i co najważniejsze ekologiczne.