Od 3 lipca 2021 roku zgodnie z Dyrektywą Unijną z dnia 5 czerwca 2019 roku będzie obowiązywał zakaz wprowadzania do obrotu dziesięciu plastikowych produktów. Jest to kolejny wielki krok w stronę pozytywnych zmian, dzięki którym wspólnie ograniczymy ilość plastiku. Takie zmiany są początkiem ery ekologicznych i biodegradowalnych naczyń
jednorazowych przyjaznych środowisku. Zobacz jakie rzeczy znalazły się na liście 10 zakazanych produktów plastikowych.
Plastikowe produkty, o których możemy zapomnieć
Jednorazowe produkty, których już nie spotkamy to między innymi plastikowe sztućce: widelce, noże i łyżki oraz talerze i słomki. Dodatkowo do zakazanych produktów plastikowych należeć będą mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, wszystkie styropianowe pojemniki do żywności i kubeczki.
To nie wszystko. Docelowo, do 2030 roku wszystkie butelki będą musiały być wykonane w minimum 30% z materiałów pochodzących z recyklingu. Żegnamy się zatem ze wszystkimi plastikowymi opakowaniami i naczyniami do żywności przeznaczonej do spożycia bezpośrednio z pojemnika na miejscu lub na wynos.
Czym zastąpić plastikowe opakowania w gastronomii?
Oczywiście ekologiczną alternatywą! Zarówno zastawa stołowa, naczynia, jak i opakowania plastikowe mają już swoje niezawodne zamienniki. W naszym sklepie znajdziecie przyjazne dla środowiska naczynia i opakowania.
Do ekologicznych opakowań, które mogą zastąpić zakazane produkty plastikowe należą między innymi:
– sztućce drewniane, ze skrobi kukurydzianej, papieru, bambusa, trzciny cukrowej,
– talerze i miski z trzciny cukrowej,
– otrąb pszennych, papieru, liści palmowych, skrobi kukurydzianej,
– słomki z papieru, słomy, wytłoków jabłkowych, pszenicy, bambusa,
– mieszadełka z papieru lub drewna,
– kubki z papieru, trzciny cukrowej i skrobi kukurydzianej,
– pojemniki do dań na wynos z trzciny cukrowej, papieru oraz polipropylenu spienionego.
Razem pomóżmy zmniejszyć zanieczyszczenie ekosystemu stosując bezpieczne dla środowiska zamienniki opakowań. Dyrektywa Unijna pozostawia w sprzedaży opakowania na żywność, która nie jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia. Zatem w dalszym ciągu można korzystać z opakowań cukierniczych, opakowań na sałatki i desery, pojemników na zupy, czy gotowe dania oraz jednorazowych kubków z tworzyw PP, PET, r-PET. Czy kiedyś one również zostaną zastąpione ekologicznymi odpowiednikami? Miejmy nadzieję, że tak!
Jednocześnie już dziś zachęcamy do stosowania ekologicznych opakowań. Na przykład tych wykonanych z trzciny cukrowej, skrobi kukurydzianej, papieru, bambusa a także szklanych słoików. Czy zmiany, które wprowadza dyrektywa okażą się zbawienne dla środowiska?
Na to liczymy!